Baumit

Myšlienky s budúcnosťou.

Klima efekt bez klimatizácie

Budovy utesňujeme stále viac a viac. 

Ale aké to má pre nás následky? V minulosti sa, pri dotovaných cenách energie, nekládol veľký dôraz na izolačné vlastnosti stavebných materiálov. Napriek tomu, že od čias prekúrených domov a neefektívneho vetrania neubehlo až tak veľa času, zatepľovanie budov a kvalita okien sú dnes samozrejmosťou. Pozabudlo sa však na jednu dôležitú vec. Na tých, ktorí v týchto domoch bývajú. So zmenou stavebnej konštrukcie totiž dochádza aj k zmene vnútorného prostredia.

Pri nedostatočne izolovaných stavbách dochádzalo cez netesnosti v konštrukcii k prirodzenej výmene vzduchu. V dnešných dokonale utesnených stavbách sa prirodzená výmena vzduchu „zastavila“, čo kladie zvýšené nároky na kvalitu použitých materiálov v interiéri. Bohužiaľ, ešte stále nie je samozrejmosťou, aby sa popri úspore energií riešili aj ďalšie faktory, ktoré výrazne ovplyvňujú našu pohodu a zdravie pri bývaní: zabezpečenie dostatočnej výmeny vzduchu, uvoľňovanie škodlivých látok a udržiavanie správnej vlhkosti.

5 zásad na dosiahnutie tepelnej pohody a komfortu pri bývaní

  • Dostatočné zateplenie Zateplením budovy nezískate len úsporu energií, ale aj pohodový chládok v lete, príjemné teplo v zime a správnu teplotu na povrchu stien, ktorá napomáha k dosiahnutiu tepelnej pohody a znižuje riziko vzniku plesní.
  • Konštrukcia stien ako akumulačná hmota Okrem zateplenia má rozhodujúci vplyv na udržanie správnej teploty v interiéri schopnosť stien akumulovať teplo.
  • Dostatočná hrúbka omietky pre lepšiu reguláciu vlhkosti Vyberajte si materiály, ktoré svojim zložením a štruktúrou dokážu prebytočnú vlhkosť v interiéri absorbovať, ale zároveň, v prípade suchého vzduchu ju vydať naspäť do interiéru.
  • Minerálne stavebné materiály bez obsahu škodlivín Poobzerajte sa po kvalitných a certifikovaných materiáloch, ktoré neobsahujú uvoľňujúce škodliviny a svojim zložením sú prirodzene antibakteriálne a bránia tvorbe plesní.
  • Zabezpečenie dostatočnej výmeny vzduchu Nezabúdajte ani na dostatočné vetranie priestorov alebo využitie výhod automatických nútených vetraní.

Aký vplyv majú na našu pohodu bývania stavebné materiály? Ktorá vnútorná omietka ideálne reguluje vlhkosť v interiéri?

DOZVEDIEŤ SA VIAC