Ktorá malta je vhodná na použitie resp. vyplnenie steny po inštalatérskych prácach (oprava vodovodných rozvodov v stene)?
Na vyplnenie drážok, škár a pod. môžete použiť cementovú rýchlo schnúcu maltu Baumit SpeedFix.
Mám omietku Baumit MPA 35 hr. 2,5 cm - na tehle Heluz. Chcem dať na to silikátovu omietku. Stačí dať na omietku už len UniPrimer a na to omietku, alebo musím dať ešte sieťku+kleber?
Na tehlu Heluz s veľmi dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami odporúčame použiť ľahké omietky (napr. MPA 35 ľahká alebo termo omietky) a viacvrstvový systém. Na vyzretú omietku naniesť ešte výstužnú vrstvu (lepiaca malta Baumit ProContact alebo DuoContact s vloženou sklotextilnou mriežkou). Po jej vyzretí (cca 5 - 7 dní) v závislosti od počasia, aplikovať penetračný náter Baumit UniPrimer a fasádnu omietku.
Môže byť VivaRenova použitá ako vrchná vrstva alebo sa musí prekryť ešte inou povrchovou omietkou? Ide o rekonštrukciu starého bytu, kde sú omietky pieskové a popukané s tromi vrstvami starých náterov. Odporučili mi VivaRenovu so sieťkou, ale po zašúchaní je dosť hrubozrnná.
Baumit VivaRenova je renovačný štuk vhodný aj na rekonštrukcie. Samozrejme staré nátery mali byť odstránené, ako aj uvoľňujúce sa časti starej omietky. Ak je súdržnosť podkladovej omietky zlá, vždy odporúčame starú omietku spevniť špeciálnym prípravkom alebo ju odstrániť a omietnuť nanovo. Baumit VivaRenova má 0,6 mm zrno, ide o jemne zrnitú štukovú omietku. Zväčša sa po vyzretí aplikuje už len vnútorný náter. Ak povrch chcete hladší, môžete na vyzretú suchú omietku Viva Renova aplikovať ešte hladkú stierku Baumit Klima glet (vápenná hladká stierka).
Aká omietka je vhodná na vyrovnanie pórobetónovej steny (cca 2 cm) ak chcem potom lepiť obkladačky?
Na vyrovnanie môžete použiť omietku Baumit MVR Uni. Na očistený podklad naniesť penetračný náter Baumit Regulátor nasiakavosti a následne naniesť omietku, stiahnuť latou do roviny a nechať vyzrieť. Po vyzretí môžete lepiť obklad.
Ako omietnuť drevovláknité dosky na strope? Aké lepidlo a mriežku použiť? Môžem ako finálnu vrstvu použiť Baumit VivaInterior? Aké sú technologické prestávky medzi vrstvami?
Na namontované drevovláknité dosky odporúčame natiahnuť lepiacu maltu Baumit ProContact ako vyrovnávajúcu vrstvu v hrúbke cca 1 mm. Následne po zavädnutí alebo na druhý deň zrealizovať výstužnú vrstvu a to opätovným nanesením lepiacej malty zubovým hladidlom a do toho zatlačiť sklotextilnú mriežku. Min. hrúbka výstužnej vrstvy 3 mm. Následne vrstvu zahladiť, pozor negletovať, zbytočne príliš nevyhladzovať. Nechať dobre zaschnúť cca 3 – 5 dní, aby sa to už neodlepovalo a následne naniesť stierku napr. Baumit VivaMaxima alebo Baumit VivaRenova, min. hrúbka 3 mm. Po vyzretí (5 – 7 dní) môžete natierať interiérovými farbami. Prípadne vzniknuté trhliny v miestach spojoch zapríčinené pohybom stavby prípadne vysušením dosiek nie sú chybou lepiacej malty a omietky.
Akú omietku môžem použiť na stenové vykurovanie?
Na stenové vykurovanie je možné použiť všetky typy jadrových resp. jednovrstvových omietok Baumit, vápenno-cementové (napr. Baumit MPI 25, Baumit MVR Uni) aj sadrové omietky (napr. Baumit RatioGlatt). Pri výbere je potrebné dbať na dobrú tepelnú vodivosť omietky. Preto napr. tepelnoizolačné omietky nie sú vhodné na stenové vykurovania. Po osadení podomietkového registra a uložení systému stenového vykurovania, v závislosti od typu podkladu, sa aplikuje penetračný náter napr. Baumit Regulátor nasiakavosti, či Baumit BetonPrimer a pod. Po danej technologickej prestávke sa aplikuje prvá vrstva omietky tak, aby lícovala s horným okrajom rozvodu stenového vykurovania. Po zavädnutí (pri sadrových omietkach sa pracuje systémom čerstvé do čerstvého) sa aplikuje druhá vrstva omietky tak, aby boli rúrky prekryté cca 8 - 10 mm, max. 20 - 25 mm, inak sa stráca efekt rýchleho nábehu vykurovania. Omietky je potrebné celoplošne vystužiť Baumit Výstužou strojových omietok. Je potrebné dbať aj na predpisy výrobcu vykurovacích systémov.
Do akej teploty vonku môžem ešte omietať?
Všetky bežné stavebné práce sa robia zväčša pri teplote nad +5 °C. Je dôležité, aby podklad na omietanie bol dostatočne suchý a nezamrznutý. Takisto počas nanášania omietky a jej zrenia je dôležité, aby teplota bola nad +5 °C. Nie je dobré omietať ani pri veľmi vysokých teplotách nad +30 °C. Pri práci je potrebné zohľadniť aj vlhkosť vzduchu. Pri veľmi vysokej vzdušnej vlhkosti sa technologické prestávky výrazne predlžujú.
Idem omietať vnútorné steny. Mám pred omietaním natiahnuť sieťku s lepidlom?
Lepidlo so sieťkou je veľmi obľúbený ľudový výrok. Steny sa omietajú vhodnými omietkami s prípravou podkladu, ktorá je napísaná v technickom liste príslušnej omietky. Žiadna sieťka s lepidlom sa pod omietky neaplikuje. Ak je potrebné omietku vystužiť, tak sa do vrchnej tretiny omietky zatlačí sieťka Baumit Výstuž strojových omietok. "Lepidlo so sieťkou" je možné použiť pri omietaní pórobetónového muriva v interiéri, kde sa na podklad natiahne stavebné lepidlo Baumit BauKleber, do ktorého sa vtlačí sklotextilná mriežka a na túto vrstvu sa aplikuje stierka Baumit VivaMaxima.
Akú hrúbku omietky je potrebné naniesť na vonkajšie murivo?
Vždy je potrebné si pozrieť technický list konkrétnej omietky. Pre bežné vápenno-cementové omietky napr. Baumit MPA 35 je to min. 15 mm. Pri aplikácii tenkovrstvových omietok napr. Baumit Vápenná tenkovrstvová omietka aplikovaná na pórobetónové murivo je min. hrúbka 8 mm.
Mám nanesenú na stenách vnútornú omietku MPI 25. Nepáči sa mi jej zrnitosť. Ako môžem dosiahnuť hladučký gletovaný povrch?
Gletovaný povrch dosiahnete prestierkovaním tejto omietky pomocou stierky Baumit Klima glet. Nanáša sa na vyzretú, suchú omietku.
Prerábam byt v bytovke. Môžem dať sadrové omietky aj do kúpeľne?
Sadrové omietky sú vhodné aj do priestorov s miernym vlhkostným zaťažením, t. z. aj do kúpeľní a kuchýň v bežných obytných priestoroch. Plochy, ktoré budú obložené keramickým obkladom sa nezahladzujú, len sa nahrubo stiahnu do roviny.
Idem omietať vnútorné steny. Mám pred omietaním natiahnuť sieťku s lepidlom?
Lepidlo so sieťkou je veľmi obľúbený ľudový výrok. Steny sa omietajú vhodnými omietkami s prípravou podkladu, ktorá je napísaná v technickom liste príslušnej omietky. Žiadna sieťka s lepidlom sa pod omietky neaplikuje. Ak je potrebné omietku vystužiť, tak sa do vrchnej tretiny omietky zatlačí sieťka Baumit Výstuž strojových omietok. "Lepidlo so sieťkou" je možné použiť pri omietaní pórobetónového muriva v interiéri, kde sa na podklad natiahne stavebné lepidlo Baumit BauKleber, do ktorého sa vtlačí sklotextilná mriežka Baumit StarTex a na túto vrstvu sa aplikuje stierka Baumit VivaMaxima.
Akú omietku dať na Ytong murivo?
Pokiaľ sú steny vymurované dostatočne rovné je možné použiť aj tenkovrstvové omietky. Omietku Baumit Vápennú tenkovrstvovú omietku je možné nanášať v interiéri aj exteriéri, ručne alebo strojovo. Min. hrúbka v interiéri 6 mm, v exteriéri 8 mm. Omietka sa nanáša priamo na očistený suchý podklad v dvoch pracovných krokoch. Omietku je možné vystužiť aj sieťkou Baumit Výstuž strojových omietok.
V interiéri je možné omietnuť murivo aj spôsobom "lepidlo + sieťka". Na podklad naniesť lepidlo C1 Baumit BauKleber s vloženou sklotextilnou mriežkou napr. Baumit StarTex alebo DuoTex. Ako štuková vrstva sa použije stierka Baumit VivaMaxima.
Ak chcete dosiahnuť v interiéri hladučký vzhľad stien, použite sadrové omietky napr. Baumit RatioGlatt.
Pri väčších hrúbkach môžete použiť omietku na ručné spracovanie Baumit MVR Uni alebo na strojové spracpvanie ľahkú omietku Baumit MPI 25 ľahká pre interiér alebo MPA 35 ľahká pre exteriér.